توچال جاذبه های گردشگری تهران

قله توچال

توچال قلّه‌ای در شمال تهران و به ارتفاع ۳۹۶۲ متر می‌باشد که بخشی از دامنه رشته‌کوه‌های البرز است. دامنهٔ جنوبی توچال مجاور با شهرتهران و قلهٔ آن مشرف به این شهر است. این قله در جنوب منطقه کوهستانی البرز مرکزی و بر روی خط الراس شرقی-غربی واقع‌شده است که از سمت شرق به قله‌های لزون، کلکچال و دارآباد و از سمت غرب به قله شاه‌نشین و منطقه امامزاده داود منتهی می‌شود.

مشهورترین و پر رفت‌وآمدترین پناهگاه‌ها و جان‌پناه‌های توچال به ترتیب از شرق به غرب دارآباد، کلک‌چال، شروین، شیرپلا، جان پناه قله توچال،امیری، هتل اوسون، ایستگاه پنجم تله کابین، اسپیدکمر و پلنگ‌چال هستند که همگی آن‌ها مشرف به تهران هستند. توچال در تقسیمات کشوری جزو استان تهران و شمال شهر تهران به عنوان بلندترین ارتفاع نزدیک به تهران است.

پیست اسکل توچال

اسكی بازان و كوهنوردان تهران كه در فصل زمستان از ديدن قله پر برف توچال لذت می بردند هميشه اين آرزو را داشتند كه بتوانند در نزديكترين محل به تهران ورزش كنند . اين آرزو توسط چندين كوهنورد و اسكی باز علاقمند در سال ۱۳۵۵ به حقيقت پيوست .
دراين سال با تاسيس تله كابين و راه اندازی آن تا قله ۳۹۴۴۴ متری توچال اين امكان فراهم شد تا در هر زمان به فاصله تنها ۵ كيلومتر از ميدان تجريش در كوههای شمال تهران به اسكی كردن پرداخت . پيست اسكی توچال كه قرار بود يكی از بزرگترين پيستهای اسكی جهان شود به دليل مشكلات و متوقف شدن پروژه ها در زمان جنگ تحميلی تنها ۲ پيست آن كه يكی در ارتفاع ۲۹۳۵ متری و ديگری در قله توچال قرار دارد به بهره برداری رسيد ، كه در حال حاضر تنها پيست اسكی قله قابل استفاده می باشد . اما پروژه تله كابين توچال كه در آن زمان منحصر به فرد بود ، منطقه پشت قله را نيز شامل می شد كه در حدود نصب ۱۲ دستگاه بالابر در آن طراحی شده بود و تا قله ديزين پيش ميرفت و امكان ۷ ماه اسكی كردن را برای علاقمندان فراهم ميكرد . در حال حاضر ايستگاه ۷ تله كابين توچال با وجود دو تله سيژ و يك تله اسكي در فصل زمستان از اواسط آبان تا اواسط خرداد ماه پذيرای ورزشكاران ميباشد . امكانات رفاهی اين پيست شامل ۱ هتل و ۲ رستوران است . اين پيست نيز از سوي فدراسيون جهاني عنوان بين المللي به خود گرفت و تا به حال چندين دوره مسابقه بين المللي اسنوبرد با حضور قهرمانان جهان و المپيك در آن برگزار گرديده است .